8 narzędzi, które ułatwią Ci życie w Nowym Roku!

8 narzędzi, które zwiększą Twoją produktywność i poprawią organizację w nowym roku

Jeśli czytaliście poprzednie artykuły, to powinniście już wiedzieć, jak zorganizować swój budżet oraz jak zaplanować cele w nowym roku. Wprowadzanie zmian w życie bywa jednak dosyć trudne. Często okazuje się, że z planami się nie wyrabiamy albo, że coś jest za trudne lub ciągle o czymś zapominamy. Dobrze jest zatem przygotować odpowiednie zaplecze techniczne, po to by wdrażanie noworocznych postanowień szło gładko. Zawsze to jedna wymówka mniej, by nie zrealizować celów w roku 2019! 😉

Przygotowując ten artykuł wertowałem internetowe strony w poszukiwaniu listy naprawdę przydatnych aplikacji. Przez przydatne rozumiem takie, które zwiększają naszą produktywność i pozwalają zyskać trochę wolnego czasu. Okazało się, że niemal wszystkie artykuły na różnych serwisach, w przeważającej większości promują aplikacje dla bardzo wąskiego grona odbiorców.

Co naprawdę stało za tytułami w stylu “10 aplikacji, które zwiększą Twoją produktywność” albo “15 programów, dzięki którym w końcu się zorganizujesz”? Najczęściej lista aplikacji, które nie są najlepszymi możliwymi wyborami lub nie adresują rzeczywistej potrzeby. Nie chcemy, żeby aplikacje kreowały w nas nowe potrzeby, a raczej żeby pomagały w codzienności.

Okazuje się zatem, że osoby, które na co dzień nie interesują się zbytnio cyfrowym światem (mimo że zazwyczaj bardzo intensywnie z niego korzystają) nie wykorzystują podstawowych narzędzi. Te najczęściej są dostępne za darmo na wyciągnięcie ręki.

Aplikacje zawarte w poniższej liście nie są żadnym odkryciem Ameryki. Z własnego doświadczenia wiem natomiast, że wielu użytkowników komputerów osobistych lub smartfonów nie ma dobrze zorganizowanej pracy w swoich urządzeniach i nie wykorzystuje ich potencjału!

Wszystkie aplikacje z przedstawionej listy są dostępne za darmo i w większości polecam przede wszystkim te, z których sam korzystam. Pod każdym znajdziecie natomiast kilka zamienników, które warto wypróbować, ponieważ każdy może mieć trochę inne oczekiwania. 🙂

Thunderbird

Thunderbird - program do zarządzania skrzynkami pocztowymi e-mailNadal sprawdzacie swoją pocztę w przeglądarce? Albo może macie kilka różnych skrzynek pocztowych: prywatną (jedna na pierdoły, którą założyliście mając 10 lat i druga, która nadaje się do CV), skrzynkę rocznika studenckiego, konto pocztowe w pracy lub do obsługi bloga? To pewnie wiecie, jak ciężko jest zapanować nad przychodzącymi wiadomościami! Spokojnie, Thunderbird pomoże Wam odnaleźć się w tym bałaganie i znacząco zmniejszy czas, który poświęcacie na zorganizowanie Waszych skrzynek pocztowych!

Thunderbird to po prostu klient pocztowy, pod którego “podpinacie” swoje adresy e-mail, dzięki czemu wszystkie wiadomości macie dostępne w jednym miejscu. Zapomnijcie o ciągłym logowaniu na skrzynki z topornym interfejsem i zacznijcie korzystać z możliwości Thunderbirda.

Oprócz podstawowych funkcjonalności związanych z obsługą wielu skrzynek Thunderbird pozwala na włączenie zaawansowanych filtrów SPAM, które samodzielnie rozpoznają niechciane wiadomości. Ma też wbudowany słownik,który na bieżąco sprawdza pisownię w mailach oraz przypomina nam o dołączeniu załącznika, jeśli wspomnieliśmy o nim w treści maila.

Całość interfejsu wygląda bardzo schludnie, a dodatkowo wszystko można spersonalizować. Korzystam od wielu lat i nigdy nie zamieniłbym go na nic innego!

Niestety Thunderbird nie jest dostępny na smartfony. Dlatego na telefonie korzystam z darmowej aplikacji, która jest przyzwoitym, mobilnym managerem pocztowym – MyMail.

Thunderbird – platforma: Windows, MacOS, Linux

MyMail – platforma: Android, iOS

Zamienniki: skrzynka pocztowa (najlepiej GMail) z podłączonymi skrzynkami e-mail (jak to zrobić?), Microsoft Outlook (dostępny również dla OS), Mailbird

Evernote

Evernote - program do tworzenia notatekCzy na Waszych pulpitach też zalega sterta plików tekstowych z różnymi notatkami? Albo może korzystacie z karteczek, które walają się po Waszych biurkach? Evernote to znakomity notatnik “wszystko w jednym”.

W Evernote możecie notować, zapisywać interesujące Was strony i pliki. Możecie także tworzyć przypomnienia do notatek i wszystko łatwo segregować w dowolnej ilości kategorii.

Oczywiście wszystkie notatki automatycznie synchronizować się będą na Waszych komputerach i smartfonach!

Płatna wersja pozwala na synchronizację pomiędzy większą ilością urządzeń (w darmowej wersji są to maksymalnie 2 urządzenia). Umożliwia również zapisywanie maili w formie notatek/przypomnień.

Platforma: Windows, MacOS, Linux (Nixnote), Android, iOS

Zamienniki: OneNote (pakiet Office), Google Keep, Elephant (brak obsługi smartfonów)

Google Calendar

Google Calendar - program do zarządzania harmonogramem dniaW naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji, która pozwoli ustalać przejrzysty harmonogram dnia, tygodnia i miesiąca. Aplikacji do tego celu jest wiele… Po osobistych przeprawach z różnymi propozycjami zdecydowałem się jednak na jedno z najprostszych – zwykły kalendarz. No, może nie taki zwykły, bo kalendarz od Google. 😉

Z łatwością stworzycie w nim plan swojego dnia z podziałem na godziny. Przypomnienia automatycznie będą pojawiać się na ekranie Waszego telefonu. Do zaplanowanych zadań możecie również dodawać inne osoby. Sam kalendarz możecie również udostępniać do wglądu innym – bardzo przydatna funkcja, jeśli oboje partnerów w ten sposób organizuje swój czas.

Wszystkie zaplanowane zadania można ustawić w powtarzających się sekwencjach, dzięki czemu nie będziecie musieli ciągle tworzyć tych samych zadań.

Na koniec dodam, że Google Calendar jest dostępny na każdym urządzeniu, na którym możecie zalogować się do swojego konta Google. Są również aplikacje na telefon! 😉

Platforma: Android, iOS

Zamienniki: Nozbe (płatny)

Money Lover

MoneyLover - program do prowadzenia budżetu domowegoMoney Lover to po prostu bardzo dobra, darmowa aplikacja do prowadzenia budżetu domowego. Nie tak dawno temu osobiście przeprowadzałem testy dostępnych darmowych aplikacji do rejestrowania wydatków i przychodów. Money Lover okazał się tam niekwestionowanym zwycięzcą.

Szczegółowo z tą aplikacją możecie zapoznać się w tym artykule, który w całości poświęciliśmy właśnie Money Lover. Znajdziecie tam również krótkie wprowadzenie do tego, jak właściwie korzystać z tego programu.

Platforma: Windows, Android, iOS

Zamienniki: YNAB (płatny)

Keepass

KeePass - program do zarządzania swoimi hasłami, loginami i numerami PINZawodowo jestem związany z bezpieczeństwem IT, więc nic nie irytuje mnie tak bardzo, jak słabe hasła lub kody PIN, którymi znajomi bądź rodzina często się na dodatek chwalą… Ba, nawet personel w jednym z banków zwierzył mi się w taki sposób: “Ach, wie Pan, ja to wolę mieć jedno hasło do wszystkiego, żeby przypadkiem nie zapomnieć”.

Nie, nie i jeszcze raz nie! Zdecydowana większość z nas nie dba należycie o swoje bezpieczeństwo w sieci, a w tym przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich danych i pieniędzy. Nie będę tu głosił morałów na temat nieużywania jednego hasła do wszystkich platform, kont itd., ale chcę Wam znacząco ułatwić zarządzanie dużą ilością haseł i loginów do Waszych kont na różnych serwisach.

Z pomocą przychodzi KeePass. To darmowe, bardzo proste w użyciu narzędzie – tak zwany password vault (skarbiec haseł). Służy on do przechowywania dowolnej ilości loginów, haseł i innych informacji na temat kont w jednej bazie (zapisywanej lokalnie na dysku), do której dostęp uzyskamy dopiero po podaniu hasła głównego (to jedyne hasło jakie musimy wówczas zapamiętać).

Keepass posiada również możliwość szybkiego wpisywania hasła w formularze na stronach internetowych, podaje złożoność hasła i potrafi również automatycznie generować hasła o dowolnie zdefiniowanej złożoności. Utworzoną bazę haseł wystarczy przenieść na telefon i wówczas hasła będą dostępne również na Waszych telefonach.

Nawet jeśli plik z Waszymi hasłami wdałby się w niepowołane ręce, to spokojnie – baza jest zaszyfrowana i dostęp do niej jest zablokowany dopóki nie użyje się hasła głównego.

Plik z hasłami jest zapisywany w otwartym standardzie, dlatego może być uruchamiany przez inne aplikacje, które go wykorzystują. W KeePass dostępna jest również opcja dwustopniowego uwierzytelniania.

Platforma: Windows, MacOS i Linux (KeePassX), Android (Keepas2Android), iOS (MiniKeePass)

Zamienniki: LastPass, wbudowane zapamiętywanie haseł w przeglądarkach

RescueTime

RescueTime - program do śledzenie i raportowania produktywnościNowy rok – nowy ja. Jeśli Wy również rozpoczynacie kolejny rok z takim postanowieniem, to na pewno nie chcecie marnować swojego czasu na bzdurach. W utrzymaniu tego postanowienia pomoże Wam RescueTime, dzięki któremu możecie śledzić, jak dużo Waszego czasu spędzacie w telefonie i/lub komputerze oraz w jakich aplikacjach.

RescueTime automatycznie przyporządkowuje określone aplikacje do kategorii produktywnych lub nieproduktywnych i wyświetla podsumowanie w postaci czytelnego raportu. Dzięki temu będziecie mogli wiedzieć, jak dobrze Wam idzie powstrzymywanie się od korzystania z fejsa czy instagrama. Sprawdzicie też, czy wystarczająco dużo czasu poświęcacie na bycie produktywnymi, korzystając ze swoich urządzeń.

Wersja podstawowa pozwala na śledzenie czasu i przeglądanie raportów, a wersja płatna (9$/miesiąc lub 72$/rok) pozwala również na blokowanie aplikacji w wyznaczonych godzinach lub po określonym czasie.

Platforma: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

Zamienniki: ActivityWatch

Packking

PackKing - program do organizacji pakowania w podróżOK, do sezonu urlopowego jeszcze trochę zostało, ale wielu z Was już zapewne poczyniło pewne przygotowania. W przypadku wycieczek nam osobiście największych trudności przysparza pakowanie. Zdarza się, że pakujemy się w pośpiechu i później okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy albo nie wiemy, gdzie coś schowaliśmy (jeśli w ogóle).

Packking to mała aplikacja na telefon, która posiada sporą ilość opcji i pozwala z łatwością tworzyć listę rzeczy do zabrania. “Przecież wystarczy kartka i długopis…”. Oczywiście, ale nawet wtedy może się okazać, że czegoś nie uwzględniliśmy. Czasem trudno jest się przygotować odpowiednio wcześniej – zwłaszcza na spontaniczny wypad.

Packking posiada bowiem szereg rodzajów wypadów i po ustawieniu wszystkich opcji automatycznie proponuje rzeczy, które powinny znaleźć się w naszych torbach. Aplikacja bierze pod uwagę np. długość wyjazdu, przewidywaną pogodę, płeć i ilość osób do zapakowania!

Aplikacja przyda się przede wszystkim tym z Was, którzy szczególnie często odbywają różnego rodzaju podróże – prywatnie i zawodowo. 🙂

Platforma: Android, iOS (Packr)

Zamienniki: PackPoint

MrReceipt

MrReceipt - program do zapisywania paragonówPodstawowe pytanie – czy zbieracie paragony? Jeśli nie, to radzimy zacząć, bo, mimo wszystko, to najlepszy dowód zakupu, z którym łatwością zareklamujemy każdą z kupionych rzeczy. Wiadomo, że jeśli coś można reklamować i w ten sposób oszczędzać pieniądze, to trzeba to robić! 😉

Co natomiast robi MrReceipt? To bardzo fajna aplikacja do zgrabnego zarządzania naszymi dowodami zakupów. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie lub skan (również telefonem!) naszego paragonu, a on zostanie zapisany w aplikacji. Kopia zapisywana jest dodatkowo na zewnętrznym serwerze, więc nawet w przypadku awarii urządzenia, nadal będziemy mogli odzyskać dowody zakupów.

MrReceipt automatycznie zczyta kwotę i datę zakupu, dzięki czemu Wam pozostanie jedynie uzupełnić nazwę produktu i przypisać go do odpowiedniej kategorii. Aplikacja przypomni Wam również o zbliżającym się terminie końca gwarancji lub daty zwrotu produktu!

Platforma: Android, iOS

Zamienniki: Expensify

Narzędzia nie wystarczą

Zaprezentowane powyżej narzędzia z pewnością pomogą Wam w osiągnięciu Waszych noworocznych (i nie tylko) celów. Wybierzcie zatem te programy/aplikacje, które faktycznie Wam się przydadzą i które zwiększą Waszą produktywność. Poprawcie swoją organizację w pędzącej w zawrotnym tempie codzienności, by znaleźć trochę więcej czasu dla siebie!

To oczywiście nie wszystkie aplikacje, z jakch na co dzień korzystamy. Na liście umieściliśmy bowiem te, które uznaliśmy za szczególnie pomocne. Jeśli dodalibyście coś od siebie do naszych propozycji, to dawajcie znać w komentarzach – chętnie poznamy jakieś nowe, przydatne narzędzia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz!
Wprowadź imię