Budżet 2.0 – poprowadź swój budżet z darmową aplikacją na smartfona!

Money Lover - Aplikacja do prowadzenia budżetu

Czy Wy też, mimo usilnych błagań finansowych guru, nadal nie zapisujecie swoich wydatków i nie prowadzicie budżetu domowego? Jeśli jedną z Waszych wymówek jest coś w stylu: “za dużo zachodu”, “ciężko mi się za to zabrać”, “nie mam na to czasu”, “yyy… daj mi Pan spokój z tym budżetem!”, to chyba wiemy jak temu zaradzić. Każdy ma ze sobą smartfon, niemal każdy nieźle umie z niego korzystać i prawie zawsze mamy go przy sobie. Dlatego chcąc przekonać Was do prowadzenia budżetu postawiliśmy na aplikację do prowadzenia budżetu – krok po kroku pokażemy Wam jakie to proste!

W naszym ostatnim artykule o najgłupszych poradach wspominaliśmy o jednej, która dotyczyła prowadzenia budżetu. Otóż, według co poniektórych, prowadzenie budżetu jest dla osób, które, krótko mówiąc, mają niskie dochody i nie są w stanie regularnie odkładać oszczędności lub oszczędności nie mają. Jest to błąd. Budżet to narzędzie, które dyscyplinuje Wasze wydatki, żebyście potem nie musieli pluć sobie w brodę, że na ostatnich drinkach trochę przesadziliście i stawianie kolejek wszystkim znajomym, jednak nie było najlepszym pomysłem. Takie i podobne argumenty obalaliśmy również w obszernym artykule dotyczącym prowadzenia budżetu wraz z darmowym szablonem do budżetowania.
Mimo to, doszły do nas głosy, że w prawdzie sporo osób do budżetu się przekonało, ale to wszystko wydało się Wam na tyle skomplikowane, że większość z Was zdecydowała się odłożyć to na później. No, tak żeby zacząć od następnego miesiąca. No dobra, od następnego roku, bo to i tak już nie ma sensu tak w połowie okresu rozliczeniowego z urzędem skarbowym ;).

Tak się składa, że jest sens. Ale to pewnie nie w tym tkwił problem, a właśnie w tym, że z pozoru to wszystko było „zbyt trudne”. W takim razie przybywamy z najprostszym rozwiązaniem w postaci… aplikacji do prowadzenia budżetu na Wasze smartfony!

Moc budżetu – dlaczego budżet jest cool

1. Nieograniczona moc oszczędności
Gdy ktoś reklamuje korzyści z prowadzenia budżetu, to często padają konkretne kwoty, które dzięki niemu zaoszczędzicie. Prawda jest taka, że wszystko zależy od Waszych dochodów, ale oszczędności tak naprawdę są nieograniczone. Przynajmniej w zakresie wydatków, których możecie uniknąć lub które możecie ograniczyć.

2. Moc spokoju ducha i rozumu
Według filozofii Zen układ Waszego mieszkania/domu ma istotne znaczenie dla równowagi waszego ducha. Taką równowagę w Wasze finanse może wprowadzić budżet, który prowadzi Wasze pieniądze do odpowiednich szufladek. I tak codziennie, co miesiąc, co rok. Nawet jeśli lubicie być zaskakiwani, to taka rutyna w finansach osobistych prawdopodobnie będzie Wam bardziej odpowiadać niż wydatkowy chaos ;).

3. Moc zaplanowanych przyjemności
Czy zdarza się Wam serwować chwilowy przypływ dopaminy poprzez niewielkie, choć częste, wydatki? Gdyby sięgnąć do mądrych książek, to można po ich lekturze ze spokojem odetchnąć, bo takie zachowanie zostało zidentyfikowane jako “typowe” dla naszych czasów. Nie oznacza to jednak, że nie można go kontrolować. Zamiast poczynać regularne wydatki i podtrzymywać się na kroplówce bezsensownych przyjemności (używki, impulsywne zakupy), lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i wydać je na większy, przemyślany cel.

Budżet 2.0

Część z Was pewnie przewraca oczami i mówi: “Maciek, przecież we wspomnianym artykule pisałeś już o aplikacjach do prowadzenia budżetu. I tak mało kto z nich skorzystał i nadal nie prowadzi budżetu!”. Otóż, macie całkowitą rację. Popełniłem wówczas kilka błędów, które teraz chcę naprawić.

 1. Przede wszystkim dałem wybór pomiędzy aplikacjami. Z jednej strony ludzie chcą mieć wybór, a także ja chcę przedstawiać kilka najlepszych opcji. Z drugiej jednak strony możliwość wyboru tylko spowalnia cały proces i opóźnia podjęcie działania. Dlatego tym razem prezentuję według mnie najlepszą opcję, a o pozostałych tylko krótko wspominam.
 2. Przedstawione aplikacje okazały się nie być najlepsze. Niemal wszystkie aplikacje w moim zestawieniu nie były najlepszym wyborem. Dodatkowo 2 z nich są na ten moment w zasadzie niedostępne z poziomu polskiego sklepu Google’a. Z tego powodu dokładnie przetestowałem kilka aplikacji do prowadzenia budżetu i spośród nich wybrałem według mnie najlepszą dla Was.
 3. Nie pokazałem, jak korzystać z aplikacji. Dla osób, które w świecie budżetu stawiają swoje pierwsze kroki odpowiednia konfiguracja aplikacji może stanowić problem nawet wówczas, gdy jest bardzo prosta. Nie inaczej jest w tym wypadku, ale jeśli już teraz zapoznacie się z działaniem aplikacji i jak najlepiej rozpocząć budżetowanie za jej pomocą, to unikniecie zniechęcenia przy pierwszym dylemacie lub problemie.

Co musi mieć dobra aplikacja do prowadzenia budżetu?

Po skończonym buszowaniu po sklepie Google Play wybrałem kilku najlepszych kandydatów i przystąpiłem do ich testowania. Moje kryteria wyboru co do aplikacji do prowadzenia budżetu były następujące:

 1. Łatwość instalacji
 2. Przejrzysty interfejs
 3. Moduł dodawania wydatków i przychodów wraz z podziałem na kategorie, najlepiej predefiniowane
 4. Możliwość tworzenia kilku budżetów w celu ustalenia limitów wydatków w poszczególnych kategoriach
 5. Współdzielenie budżetu z innym użytkownikiem lub synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami (ważne dla osób prowadzących budżet wspólnie z partnerem).
 6. Śledzenie stanu kilku kont bankowych zgodnie z wydatkami
 7. Cena aplikacji równa 0 lub maksymalnie tania.
 8. Polski interfejs
 9. Dostępność na różnych platformach smartfonów oraz komputerów
 10. Inne bajery ułatwiające budżetowanie (np. Automatyczne sczytywanie wydatków z paragonów, kopia zapasowa do chmury itp.)

Według powyższych kryteriów ostatecznym zwycięzcą został Money Lover i na przykładzie tej aplikacji pokażę, jak możliwie najszybciej możecie zacząć prowadzenie budżetu.

Podoba Ci się nasz artykuł?

Spokojnie, ten wpis pozostanie darmowy, ale jeśli chciałbyś przeczytać więcej artykułów takich jak ten, to zapisz się na naszego newslettera – zero spamu!

 

Money Lover – jak kontrolować swoje wydatki z aplikacją do prowadzenia budżetu w 4 prostych krokach

Krok 1 – instalacja aplikacji.

Aplikację możecie znaleźć w:

Krok 2 – Zakładanie portfeli

Po instalacji i rejestracji w aplikacji przychodzi pora na założenie tzw. portfeli. Są to po prostu miejsca, w których trzymacie swoje pieniądze, czyli najczęściej rachunki bankowe.
Dla każdego konta polecam założyć osobny portfel – dzięki temu będziecie mieli możliwość ciągłej kontroli, czy wszystkie poniesione wydatki zostały zapisane w aplikacji. W jaki sposób? Bardzo prosty. Wartość portfeli powinna zawsze odzwierciedlać wartość stanu Waszych kont. Różnica w saldach będzie jasnym sygnałem, że o czymś zapomnieliście.

Aplikacja do prowadzenia budżetu - tworzenie portfeli w Money Lover
Przykład utworzonych portfeli dla konta bankowego i gotówki w aplikacji Money Lover

Ja edytowałem domyślnie utworzone portfele zmieniając ich nazwy i dodając stan początkowy kont jako przychód, który nie jest uwzględniany w raporcie (patrz screen).
Można również utworzyć swój własny portfel i tam podać jego stan początkowy.

Krok 3 – Tworzenie budżetów

Kolejną rzeczą jest tworzenie budżetów na poszczególne wydatki. Ja stworzyłem kilka przykładowych per wybrana kategoria. Wam radzę podobnie utworzyć kilka podstawowych budżetów (żywność, rachunki, oszczędności, zdrowie, rozrywka) oraz kilka dodatkowych wedle Waszego uznania w myśl zasady: 1 kategoria – 1 budżet.

Sposób tworzenia budżetów w aplikacji money lover według kategorii wydatków
Przykładowo utworzone budżety w aplikacji Money Lover

Pamiętajcie, by nie przesadzać z ilością kategorii oraz z ich szczegółowością, zwłaszcza na początku swojej przygody z budżetem!

Krok 4 – Dodawanie wydatków

No i to by było na tyle! Całość nie powinna zająć Wam dłużej niż 10 minut. Teraz Waszym jedynym zadaniem jest regularne dodawanie wydatków do aplikacji. Prawda, że proste?

Money lover – bonusowe kroki dla jeszcze lepszego wykorzystania możliwości programu do budżetowania

Krok bonusowy 1 – dodawanie rachunków

Niemal każdy z nas ma jakieś stałe wydatki. O automatyzacji przelewów za rachunki itp. pisaliśmy już w artykule o automatyzacji finansów osobistych.

Ustawianie cyklicznych rachunków w aplikacji Money Lover
Utworzony cykliczny rachunek za prąd w Money Lover

W rejestrowaniu wydatków za pomocą aplikacji Money Lover również możemy zautomatyzować dodawanie rachunków. Wystarczy w sekcji “Rachunki” zdefiniować taki wydatek, jego kategorię, kwotę i cykliczność.

Krok bonusowy 2 – dodawanie oszczędności

Money Lover pozwala na dodawanie celów oszczędnościowych. Wystarczy podać datę, kiedy dany cel miałby zostać osiągnięty oraz potrzebną kwotę. Każde zasilenie celu automatycznie jest rejestrowane jako wydatek. Niestety taki wydatek nie jest budżetowany i nie można go przypisać do żadnego budżetu.

Utworzony cel „wakacje” w module oszczędności w aplikacji.

W mojej opinii finansowy cel również powinien zawierać się w miesięcznym budżecie w stałej wyznaczonej kwocie. Odkładanie losowych kwot nie jest dobrym pomysłem i najlepiej, jeśli tworząc budżet każdej złotówce przypiszemy “zadanie” w ramach budżetu. Niemniej jednak opcja warta wspomnienia.

Krok bonusowy 4 – Analiza wydatków i budżetu

Aplikacja Money Lover pozwala na proste analizy wydatków i naszych budżetów w wybranym przez nas okresie. Warto regularnie zaglądać do tych raportów – dzięki nim będziecie wiedzieć, czy Wasz budżet nie wymaga wprowadzenia pewnych zmian i czy realizujecie go w zamierzonym stopniu.

Raport wydatków dla kategorii "żywność i napoje" w Money Lover.
Money Lover – raport wydatków

Po pewnym czasie prowadzenia budżetu warto również zwrócić uwagę na przewidywane przez aplikacje wydatki w przyszłości. Upewnijcie się, że dotychczasowa wysokość wydatków i ich dynamika nie zwiastują niezmieszczenia się w wyznaczonych limitach.

Krok bonusowy 5 – synchronizacja między urządzeniami

Tak jak wspomniałem na początku, aplikacja dostępna jest na różnych platformach, pomiędzy którymi nasz budżet się synchronizuje. Jest to bardzo przydatna opcja nie tylko ze względu na możliwość zapisywania wydatków za pomocą smartfona czy komputera.

Opcja synchronizacji w ramach jednego konta może z łatwością być wykorzystana przez partnerów, którzy prowadzą swój budżet wspólnie. Dzięki temu oboje mogą być odpowiedzialni za zapisywanie i kontrolowanie wydatków w ramach budżetu!

Podsumowanie

Aplikacja Money Lover jest według mnie świetnym narzędziem, stanowiącym idealny początek dla tych, którzy swojego budżetu jeszcze nie prowadzą, ale również dla tych, którzy budżet już prowadzili. Ja sam, od dawna będąc wiernym mojemu Excelowemu budżetowi, mam zamiar porzucić go na dobre na rzecz Money Lover – po prostu aplikacja znacznie przyśpieszy zarządzanie budżetem w naszym związku. Jeśli najdzie mnie ochota na dokładniejsze analizy, to zawsze mogę wyeksportować wszystkie dane do pliku Excel.

Money Lover nie jest jednak w pełni darmowy. Wszystkie opisane i potrzebne do typowego prowadzenia budżetu funkcje są jednak dostępne w darmowej wersji aplikacji (w niektórych przypadkach potrzeba jedynie obejrzeć reklamę, lecz nie zdarza się to często). Jeśli chcecie mieć nieograniczony dostęp do aplikacji, to cena jest bardzo przystępna – 25 zł jest to wydatek jednorazowy). To również duży plus, ponieważ bardzo popularny ostatnimi czasy YNAB. to koszt ponad 25 zł, ale za miesiąc! Dla większości z Was i tak w pełni wystarczająca będzie darmowa wersja Money Lover ;).

Teraz nie macie już wymówek! Jeśli dalej uparcie będziecie bronić się przed prowadzeniem swojego budżetu, to ja wywieszam białą flagę, bo prostszego sposobu na kontrolę wydatków już nie znajdę. Polećcie znajomym nasz artykuł i krótki poradnik – niech oni również okiełznają swoje finanse za pomocą kilku kliknięć w smartfonie! A Wy dajcie znać, czy artykuł Wam się podobał. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że prostotą i możliwościami pomysłu mnie nie przebijecie, ale jeśli macie jakieś swoje rozwiązania, to dawajcie znać w komentarzach!

10 KOMENTARZE

 1. Koniecznie muszę pobrać tę aplikację – akurat szukałem czegoś takiego. Czy aplikacja jest połączona z moim kontem bankowym i czy można podłączyć więcej niż jedno konto?

  • Łukasz, aplikacja jak najbardziej ma możliwość połączenia do kilku kont bankowych. Niestety ilość banków, które są obsługiwane, choć dosyć długa, nie uwzględnia póki co żadnych polskich banków :/ Przejrzałem sporo aplikacji tego typu i szczerze powiedziawszy nie natrafiłem na taką, którą połączymy do konta bankowego w Polsce. Przyzwyczaiłem się do tego, że sam muszę pilnować swoich wydatków, ale automatyczna synchronizacja na pewno odjęłaby trochę pracy. Na razie pozostaje jedynie czekać na udostępnienie takiej funkcjonalności również u nas 😉

 2. No proszę wygląda to bardzo prosto i intuicyjnie. Myślę że ta aplikacja będzie miała wielu swoich fanów. Sama chętnie też ją wypróbuje bo czegoś takiego brakuje mi do uporządkowania swoich domowych finansów.

  • Zdecydowanie polecamy! 🙂 Program obsługuje się bardzo prosto, a całkowicie zmienia zarządzanie wydatkami i planowaniem budżetu domowego – zwłaszcza, jeśli do tej pory się tego nie robiło 😉

 3. Brzmi banalnie prosto, ale czasami właśnie takie rozwiązania pozwalają się „ogarnąć”. Nie dla mnie szperanie przy komputerze w Excelu i szukanie formułek. Aplikacja wydaje się być idealnym wyborem 🙂

  • Oj, tak! Jeszcze niedawno myślałem sobie, że fajnie tak „poszperać” w formułach i przeanalizować dane z naszych wydatków, ale… szkoda na to czasu! Aplikacja dostarcza pełen zakres potrzebnych analiz, a jak ktoś chce dokładnie przestudiować swoje wydatki, to wystarczy, że pobierze dane z aplikacji w formacie .csv – wszystko za pomocą jednego kliknięcia!

  • Tomek, jeśli masz na myśli moduł „rachunki”, to rzeczywiście nie jest to możliwe. Dopóki jednak nie płacimy zbiorczo za pakiet zupełnie różnych usług, to problemu nie ma. A jeśli płacimy, to wystarczy w zasadzie utworzyć kilka cyklicznych rachunków z proporcjonalnymi kwotami. 🙂

 4. Cześć ! Do tej pory nasz budżet domowy prowadziłem w Microsoft Money i nie ukrywam, że chciałbym spróbować czegoś prostszego w obsłudze i posiadającego podobne funkcje. Zainstalowałem więc Money Lover i mam do was kilka pytań:
  1. Jak radzicie sobie z dodawaniem kategorii w przypadku, gdy macie kilka portfeli ? W zakładce kategorie przy próbie dodania nowej muszę wybrać portfel, do którego ma ona należeć. Czy jest opcja dodania kategorii do wszystkich rachunków jakie posiadamy ? Chciałbym uniknąć posiadania kilkuset pozycji w zakładce kategorie przy posiadaniu kilkudziesięciu rachunków bankowych.
  2. To samo tyczy się budżetu – przy próbie założenia nowego budżetu muszę podać portfel, który będzie śledzony. Czy można ustalić budżet tak, by śledził wszystkie portfele jednocześnie w wybranych kategoriach ?

 5. Nie wiem czy brakuje takiej opcji czy ja nie umiem tego znaleźć, ale chciałabym, żeby po zaplanowaniu budżetów aplikacja pokazywała mi ile teoretycznie zostanie mi pieniędzy. Mam wersję płatną. Pomocy! Powiedzcie, że jest taka opcja!

Comments are closed.