Jak stawiać sobie cele finansowe w związku? – Podróż dookoła świata, własne mieszkanie, dzieci

Cykl "Finanse w związku krok po kroku" (4/4)

Cele finansowe w związku to ważny element wspólnego życia

Cele to osobiste kamienie milowe każdego z nas. Dzieci, wakacje, zawodowy sukces, pomoc innym, spokojna starość – niemal wszystkie dążenia wymagają finansowego nakładu, a tym samym stanowią cele finansowe. W niniejszym artykule przedstawiłem jak umiejętnie i właściwie stawiać sobie takie cele oraz planować drogę do ich realizacji. Ich posiadanie pozwoli Wam nie tylko cieszyć się z korzyści płynących z urzeczywistniania Waszych pragnień, ale również zminimalizuje szanse wystąpienia sytuacji, w której okazuje się, że Wasze plany pozostaną jedynie w sferze marzeń.

Dlaczego warto stawiać sobie cele finansowe?

Budując dom potrzebujecie projektu, jadąc na wycieczkę krajoznawczą przygotowujecie plan zwiedzania, a ucząc się do egzaminów rozkładacie naukę na mniejsze partie w czasie (no, przynajmniej w teorii 😉 ). Dlaczego w takim razie nie mielibyście zaplanować sobie drogi, która pozwoli Wam na finansowe przygotowanie się do realizacji wielu z takich celów?

Po co stawiać sobie finansowe cele w związku?Motywacyjne seminaria podkreślają jak ważnym w życiu jest obieranie sobie celów, a następnie ich realizacja. Niektóre jednak za bardzo skupiają się na wywoływaniu ekscytacji u słuchaczy, zamiast na podkreśleniu tego, jak bardzo istotna jest kwestia odpowiedniego przygotowania. Techniczne, skrupulatne planowanie finansowych celów nie da Wam dopaminowego kopa, ale z pewnością zapewni więcej korzyści, gdy spojrzycie na to długoterminowo.

Korzyści z planowania celów finansowych w związku

  1. Pozwala na przyglądnięcie się celom, które chcecie osiągnąć i ich priorytetyzację. Może się również okazać, że nie wszystkie cele na tle innych są warte realizacji. Umożliwi to Wam zatem rozpoznanie takich planów, które okazują się nie być aż tak istotne. Jeśli obieracie wspólne cele w Waszym związku, to od razu możecie poznać zdanie Waszej drugiej połówki, dlaczego dany cel jest dla niej ważny.
  2. Wyznacza jasną drogę, którą musicie przejść, by zrealizować swoje plany.
  3. Wprowadza porządek do Waszego życia, dzięki czemu wiecie, co przybliża Was do danego celu, a co Was od niego oddala.
  4. Ukazuje potencjalne przeszkody i problemy, które możecie napotkać. Tym samym przygotowuje Was na trudności w dążeniu do Waszych marzeń.
  5. Stanowi rzeczywisty krok naprzód w drodze do realizacji celów. Jest czymś więcej niż prostym założeniem, które bez odpowiednich bodźców skłaniających do rzeczywistego działania może szybko wygasnąć.

Dobrze zaplanowane cele to pół sukcesu, a pozostała część to determinacja i faktyczne działania. Podobnie zresztą było w przypadku tego bloga. Blog był bowiem spontanicznym pomysłem, ale nie był spontanicznym działaniem – do wszystkiego odpowiednio się przygotowywaliśmy, w taki sposób, by obrany cel stał się rzeczywistością, a nie jego karykaturą 😊.

Jak stawiać sobie finansowe cele – Technika Aikido

Technika planowania celów finansowych - AikidoPewnie większość z Was pamięta popularne kilkanaście lat temu filmy klasy B o sztukach walki. Odarte z idącej za nimi filozofii sztuki walki pokazują jednak tylko wycinek wartości, które za nimi stoją. Droga do harmonii ducha to dewiza aikido, która świetnie oddaje sens stawiania sobie finansowych celów i planowania ich realizacji. Obie te kwestie pozwolą Wam bowiem uniknąć niepotrzebnego stresu i zmartwień, dzięki czemu uzyskacie wewnętrzny spokój.

Dla mnie osobiście owa harmonia jest szczególnie istotna i przekłada się na wiele aspektów mojego życia, zarówno osobistego jak i zawodowego, w czym zresztą utwierdziły mnie wyniki testu Gallupe’a. Pozwólcie zatem, abym przeprowadził Was przez proces tworzenia finansowych celów według mojej autorskiej techniki aikido!

A – Analiza dostępnych funduszy

Zanim przystąpicie do tworzenia długiej listy Waszych marzeń, musicie wpierw określić środki finansowe, które jesteście w stanie regularnie odkładać. Tym właśnie różnią się marzenia od celów, że cele się obiera i zdobywa, a marzenia niestety z reguły pozostają jedynie niezrealizowanym życzeniem. Rzadko bowiem planujemy drogę do ich spełnienia.

To, ile wynoszą Wasze fundusze, które możecie przeznaczyć na realizację celów najlepiej wskaże Wam budżet finansowy wraz z rejestrem wydatków. Jeśli jednak nie chcecie i nie macie zamiaru prowadzić budżetu, to dostępną miesięcznie kwotą będzie po prostu różnica pomiędzy sumą miesięcznych dochodów a sumą miesięcznych wydatków.

I – Inicjowanie celów wraz z terminami ich realizacji

Czas zastanowić się nad tym, co chcecie osiągnąć. Znacie już miesięczne możliwości Waszego budżetu i z grubsza jesteście w stanie określić co i w jakim czasie jesteście w stanie zrealizować. Zacznijcie od spisania na kartkach papieru (każde z Was osobno) wszystkich celów, które przychodzą Wam na myśl, a które wymagają nakładów finansowych.

Przy każdym z celów dopiszcie jak bardzo istotny jest to dla Was punkt, np. w skali od 1 do 10. Teraz porównajcie swoje kartki i zaznaczcie te punkty, które pokrywają się z punktami Waszej drugiej połówki. Porozmawiajcie o pozostałych punktach i zastanówcie się, które cele każdego z Was można by zawrzeć w Waszym wspólnym planie. Zacznijcie od tych pozycji, którym przypisaliście największą ilość punktów.

Jeśli cele planujecie sami lub prowadzicie rozdzielny budżet i część celów będziecie realizować z oddzielnych środków, to w zgodzie z początkowymi wyborami powinniście zdecydować się na te pozycje z Waszej listy, którym przypisaliście najwyższy poziom istotności.

Na koniec tego kroku do wybranych celów dopiszcie zakładane terminy ich realizacji. Zależnie od tego, jak bardzo odległe są to plany, dokładność szacunków może być odpowiednio mniejsza, choć polecam utrzymywać minimum miesięczną dokładność 😉.

K – Kalkulacja wymaganej miesięcznej kwoty oszczędności

Przez ten krok w prosty sposób przeprowadzi Was nasz kalkulator celów finansowych. Dzięki niemu zaplanujecie Wasze cele w czasie zgodnie z Waszymi możliwościami finansowymi.

Pobierz kalkulator celów finansowych

Nie zawsze będziecie w stanie precyzyjnie określić jaki będzie koszt Waszych planów. Z tego powodu postarajcie się zawyżać szacowane kwoty, tworząc tym samym bufor przeciwko ewentualnemu wzrostowi kosztów.

Cele finansowe - darmowy kalkulator
Przykładowo wypełniona sekcja celów w szablonie celów finansowych (kwota oszczędności 2200 zł miesięcznie).

Co zrobić, jeśli na którymś poziomie sprawdzenia Wasze plany nie idą w parze z możliwościami Waszego portfela? Jest kilka możliwości:

  • Wydłużenie terminów realizacji poszczególnych celów lub zamiana kolejności, w której cele będą osiągane
  • Zwiększenie poziomu oszczędności albo poprzez zwiększenie dochodów, albo poprzez zmniejszenie wydatków
  • Zmniejszenie lub całkowita rezygnacja z niektórych celów
Przykładowa sekcja podsumowania w szablonie celów finansowych.
Podsumowanie celów finansowych w szablonie celów finansowych.

Jeśli budżet już się „spina” to teraz wystarczy wpisać założoną kwotę do Waszego budżetu i zacząć regularne oszczędzanie obliczonej kwoty :).

I – Inteligentne zarządzanie realizacją celów poprzez automatyzację oszczędności

Dzisiejszy świat pędzi, a my razem z nim, dlatego starajmy szanować nasz czas :). W tym wypadku jednym z takich sposobów będzie automatyzacja naszych oszczędności, które docelowo przeznaczymy na konkretne cele finansowe.

Z tego też powodu polecam utworzenie stałego zlecenia przelewu, które co miesiąc będzie przelewać określoną kwotę na dowolne konto. Może to być zarówno konto oszczędnościowe, odrębne konto, elastyczna lokata itp. przeznaczone/a do gromadzenia wspomnianych środków. Dzięki temu oprócz oczywistej oszczędności czasu, będziecie mieli pewność, że z każdym miesiącem jesteście coraz bliżej realizacji Waszych planów. Dodatkowo wyeliminujecie ryzyko braku przelewu lub błędu w odkładanej kwocie.

Więcej o tego typu automatyzacjach możecie posłuchać w podcaście Jakuba „unknow” Mrugalskiego.

Podoba Ci się nasz artykuł?

Spokojnie, ten wpis pozostanie darmowy, ale jeśli chciałbyś przeczytać więcej artykułów takich jak ten, to zapisz się na naszego newslettera – zero spamu!

 

D – Dynamika realizacji celu – analiza i weryfikacja

Cele przeanalizowane, wybrane i zaplanowane, a ich finansowa realizacja maksymalnie zautomatyzowana? To jeszcze zanim zaczniecie zbierać owoce swojej pracy, poświęćcie chwilę lub dwie na analizę dynamiki realizacji celu.

Do czego jest Wam to potrzebne? Czy to aby na pewno nie jest wymysł osoby lubiącej analizować dane? Nawet bardzo dokładne planowanie nie jest w stanie przewidzieć i wziąć pod uwagę wszystkich zewnętrznych czynników. Te mogą zaburzyć wstępne założenia. U każdego z Was mogą pojawić się sytuacje, których nie sposób było przewidzieć, a które zmuszą Was do zmiany pierwotnych planów, ich skali bądź terminu realizacji.

Ważne jest zatem, by w regularnych cyklach śledzić postępy w realizacji celów i na wszelkie zmiany reagować dynamicznie.  W przypadku negatywnych zmian będzie to na przykład odkładanie mniejszych kwot niż te, które zostały obliczone. W przypadku pozytywnych – zmniejszenie ceny wymarzonej wycieczki.

Z punktu widzenia motywacji, o której więcej napiszę w ostatnim kroku, możliwość przeanalizowania jak dobrze radzimy sobie w wypełnianiu zakładanych celów, może stanowić dla nas paliwo do tego, by utrzymać dobre wyniki lub odwrócić negatywny trend. Co więcej, prowadzenie regularnej analizy pomoże Wam lepiej planować i wypełniać cele w przyszłości.

Śledzenie dynamiki realizacji finansowych planów nie musi być bardzo szczegółowe – wystarczą zwykłe zapiski na papierze, ale ważna jest odpowiednia regularność, która pozwoli na szybkie podjęcie ewentualnych działań.

O – Odpowiednia motywacja i odebranie nagrody

Nagradzaj się swoimi marzeniamiBez odpowiedniej motywacji osiągnięcie zakładanych celów może być po prostu trudne, a w skrajnych przypadkach nawet niemożliwe – narzucony reżim finansowy oraz odsunięcie w czasie lub rezygnacja z chwilowych przyjemności może powodować wewnętrzną frustrację.

Dlatego ważne jest odpowiednie rozłożenie celów. Dobrym pomysłem jest, jeśli na drodze do większych celów znajdzie się też trochę mniejszych, których realizacja zmotywuje Was do dalszego działania w wyznaczonym kierunku. Sporo pomaga wzajemne wsparcie, zwłaszcza wtedy, gdy Wasze plany spełniacie razem ze swoim partnerem.

Jeśli dotarliście do końca i udało się Wam zrealizować podjęty cel, to nie pozostaje mi nic innego, jak Wam pogratulować i cieszyć się tym, na co sobie zapracowaliście. Kolejne cele na pewno czekają, ale realizując jeden nie skupiajcie się od razu na realizacji kolejnego. Nie twórzcie niepotrzebnej presji, którą wywieracie na siebie samych. Nie robicie tego po to, by odhaczyć kolejne punkty z Waszej listy, lecz po to, by przeżywać swoje życie tak, jak tego chcecie :).

Podsumowanie

Jestem pewien, że przedstawione kroki przybliżą Was do realizacji Waszych celów. Najlepiej zrobi to natomiast cały cykl „Finanse w związku krok po kroku”. Niniejszy artykuł stanowi jego zwieńczenie, więc jeśli pominęliście poprzednie części, serdecznie polecam Wam zapoznać się z nimi, ponieważ stanowią bazę ugruntowanej wiedzy oraz narzędzi, które pomogą Wam odzyskać kontrolę nad Waszymi finansami :).

Jeśli jednak macie własne podeście do planowania i spełniania finansowych celów, albo postanowiliście częściowo wykorzystać kroki z techniki aikido, to bardzo dobrze! Wybrana metoda nie jest najważniejsza – ważne, żeby przyjęty sposób realizacji Waszych planów był przyjazny dla Was, a ponad wszystko skuteczny.

Tak długo, jak Wasze marzenia się materializują, a Wy odczuwacie z tego powodu rosnącą satysfakcję, przy jednoczesnym utrzymywaniu zdrowego stanu Waszych finansów, to pozostaje mi jedynie życzyć Wam, byście nigdy nie zbaczali z tej ścieżki! Jestem ciekaw, czy planujecie już swoje cele finansowe, a jeśli tak, to czy stosujecie jakieś specjalne sposoby bądź techniki?

Zadania do wykonania:

  1. Stwórzcie plan celów finansowych według techniki aikido lub innej, która będzie spełniać Wasze oczekiwania. W miarę możliwości przygotujcie kilka konfiguracji Waszych celów (terminy realizacji, cele, odkładane kwoty).
  2. Ustalcie sami lub razem z partnerem, z których celów finansowych moglibyście zrezygnować w pierwszej kolejności lub odłożyć je w czasie, gdyby Wasze założenia finansowe uległy pogorszeniu.