Rzeczy, na których nie można oszczędzać, ale… czy na pewno?

Na czym nie warto oszczędzać?

Niedawno podczas przeglądania Internetu przypadkowo trafiłam na artykuł mówiący o tym, na czym nie powinniśmy oszczędzać. Przeczytałam go i szczerze mówiąc, po jego lekturze miałam mieszane uczucia. Na zdrowiu nie można oszczędzać! czy na jedzenie nie wolno żałować – założę się, że chociaż raz w życiu słyszeliście podobny tekst. Na ogół raczej trudno nie zgodzić się z takimi stwierdzeniami. Odnoszę jednak wrażenie, że mamy tendencję do nadużywania tego typu powiedzeń po to, by usprawiedliwić swoją rozrzutność w wielu obszarach naszego życia.

Większość znalezionych przeze mnie list rzeczy, na których nie można oszczędzać opiera się na błędnym założeniu. Otóż, ich autorzy ze stuprocentową pewnością zakładają, iż niższa cena, to również niższa jakość. Rzeczywistość bywa jednak inna, a na rozsądne oszczędzanie w obszarach takich jak jedzenie, zdrowie, podróżowanie czy rozwój osobisty istnieje cała masa patentów! Naszym zdaniem oszczędności można szukać prawie wszędzie, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. 😉

Zdrowie

Czy można oszczędzać na zdrowiu?Czy zdrowie jest dla Ciebie ważne? Większość osób na to pytanie odpowie twierdząco. No cóż, każdy z nas chce pozostać w dobrej formie jak najdłużej. Zastanawiające jest jednak to, że nierzadko zarzekając się, iż zależy nam na naszym zdrowiu, robimy całą masę rzeczy, które udowadniają coś zupełnie odwrotnego. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niedobory snu, unikanie sportu, żywienie się śmieciowym jedzeniem, pozostawanie w toksycznych relacjach – wszystko to negatywnie wpływa zarówno na nasze ciało, jak i umysł. A potem… potem zaczynają się wysysające nasze pieniądze maratony po lekarzach i aptekach.

Nie chcesz przepłacać na leczeniu? – Zadbaj o siebie!

Pierwszym sposobem na uniknięcie dodatkowych wydatków związanych z naszym zdrowiem jest po prostu… zadbanie o siebie. Na początek może zerwanie z plądrującym Wasze portfele i zdrowie nałogiem? Mogą w tym pomóc specjalne aplikacje na telefon jak np. QuitNow! Rzuć Palenie. Za ich pośrednictwem można monitorować m.in. zaoszczędzony czas i pieniądze, co stanowi sporą motywację do dalszej walki. 

Innym sposobem na zadbanie o siebie jest uprawianie sportu. Martwicie się, że nie stać Was na karnet na siłownię i profesjonalny strój? A może nie macie czasu? Spokojnie, ćwiczyć można nawet na niewielkiej powierzchni i wcale nie jest do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt. Już kilka minut dziennie przeznaczonych na aktywność fizyczną pozytywnie wpłynie na Wasze samopoczucie i kondycję ciała. Na YouTube znajdziecie mnóstwo treningów w oparciu o ćwiczenia wykorzystujące wyłącznie ciężar Waszego ciała.

Jak oszczędzać na badaniach profilaktycznych?

Tanie badania profilaktyczneNajgorszym z możliwych sposobów na oszczędzenie pieniędzy w związku z profilaktycznymi badaniami jest… ich unikanie. W przyszłości może to skutkować jeszcze większymi wydatkami związanymi z leczeniem chorób, które nie zostały wykryte we wczesnym stadium rozwoju. Jeżeli zależy Wam na zdrowiu, ale nie chcecie przepłacać, różnego rodzaju badania wykonacie taniej, kupując specjalne pakiety np. na Grouponie.

Tańsze leki i suplementy

Jeśli chodzi o leki, warto prosić o tańsze zamienniki – w niczym nie są one gorsze od „oryginałów”. Natomiast w suplementy diety można z powodzeniem zaopatrzyć się w Internecie. Tam znajdziemy je w znacznie niższych cenach niż w aptekach. Sami korzystamy z tego rozwiązania od dawna.

Ze swojego doświadczenia możemy powiedzieć, że odkąd bardziej dbamy o siebie, poprawiła się nasza odporność i kondycja fizyczna, co skutkuje tym, że chorujemy naprawdę rzadko. To z kolei powoduje, że nie musimy przeznaczać dodatkowych pieniędzy na leki i wizyty u specjalistów.

Podoba Ci się nasz artykuł?

Spokojnie, ten wpis pozostanie darmowy, ale jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów takich jak ten, to zapisz się na naszego newslettera – zero spamu!

Jedzenie

Mimo tego, iż znalezione przeze mnie w Internecie listy rzeczy, na których nie można oszczędzać różniły się od siebie, miały co najmniej jeden wspólny punkt. Wszystkie zgodnie głosiły, że żywność jest tym, na co nie wolno żałować pieniędzy.

Dieta powinna być urozmaicona, smaczna i dostosowana do potrzeb naszego organizmu. Żeby te warunki były spełnione, wbrew temu, co twierdzi mnóstwo ludzi, wcale nie trzeba przeznaczać na ten cel całej swojej wypłaty.

Każdy, kto czyta tego bloga, ma dostęp do Internetu, a więc jednocześnie ma także dostęp do praktycznie nieograniczonej bazy wiedzy. Ta dotycząca odżywiania nie stanowi tutaj wyjątku. Blogi kulinarne proponują nam więcej przepisów na zdrowe i tanie posiłki niż bylibyśmy w stanie przygotować przez całe swoje życie!

Jak rozsądnie robić zakupy spożywcze?

Zdrowa i tania dietaRobienie zakupów spożywczych również wymaga pewnej dozy planowania. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów przedstawialiśmy sztuczki sklepów, za pośrednictwem których wyciągają od nas więcej pieniędzy niż chcielibyśmy wydawać, a do tego często kupujemy produkty, które niezbyt dobrze wpisują się w ideę zdrowego odżywiania. Natomiast w innym wpisie zaprezentowaliśmy nasze patenty na oszczędzanie na jedzeniu, udowadniając, że zdrowa i tania dieta jest możliwa.

Zatem jeżeli jakiś student będzie żalił się Wam, że musi jeść tylko parówki i pasztet, aby zaoszczędzić, wiedzcie, iż jest po prostu mało kreatywny w komponowaniu posiłków ;).  Skoro stać go na wątpliwej jakości wędlinę i piwo, to z pewnością byłby w stanie kupić choćby makaron i warzywa. Uboga dieta najczęściej jest po prostu jego wyborem.

Ubrania

Większość autorów list rzeczy, na których nie powinniśmy oszczędzać, umieściła w swoich zestawieniach również odzież. Z tym częściowo mogę się zgodzić, ponieważ niejednokrotnie inwestując więcej pieniędzy w dany element garderoby, paradoksalnie… oszczędzamy. Jak to możliwe? Często taka rzecz, jeżeli należy do klasycznych, po prostu wystarcza nam na lata i dzięki temu, nie musimy zaopatrywać się co sezon w nową.

Pamiętać należy jednak o tym, że wysoka cena, podobnie jak znana marka, nie gwarantuje jakości! O tym, jak rozpoznać wysoką jakość pisaliśmy już w artykule na temat minimalizmu w szafie, do którego lektury serdecznie zapraszamy. Znajdziecie w nim mnóstwo porad na temat tego, jak skutecznie oszczędzać na ubraniach. Warto również dodać, że przyczynić się może do tego także ich prawidłowa pielęgnacja. O tym z kolei przeczytacie w naszym artykule na temat patentów na kobiece oszczędzanie.

Rozwój i edukacja

Niewątpliwie warto inwestować w siebie. Nasz rozwój osobisty może przełożyć się na wyższe zarobki w przyszłości. Im więcej umiejętności i wiedzy zdobywamy, tym bardziej wartościowymi i pożądanymi pracownikami się stajemy. Zyskujemy również pewność siebie, co pozytywnie wpływa na postrzeganie naszej osoby w społeczeństwie i na rynku pracy.

Kursy, szkolenia, studia, książki, seminaria, konferencje – to wszystko kosztuje. Czy istnieje sposób na to, aby się rozwijać, nie wyzbywając się wszystkich oszczędności? Odpowiedź brzmi: oczywiście! I to niejeden😉.

Przyznam, że sama uczestniczyłam w dwóch kursach językowych za które zapłaciłam całkiem niemało. Z perspektywy czasu uważam, iż nie było to wcale takie konieczne, jak mi się wtedy wydawało. W tym miejscu Maciek śmiało może powiedzieć „a nie mówiłem!”, ponieważ proponował mi alternatywne, tańsze metody nauki języka, jednak wówczas go nie posłuchałam. Moim zdaniem w nauce języka jedną z najważniejszych rzeczy jest regularność. Zajęcia raz w tygodniu to zdecydowanie za mało, aby efektywnie podnieść swoje umiejętności w tym zakresie.

Jak uczyć się języka nie wydając na to pieniędzy?

Darmowe kursy i szkoleniaOprócz czytania zagranicznych artykułów, słuchania podcastów, czy rozmów z kolegami lub koleżankami z zagranicy, możecie skorzystać z darmowych lekcji video jak np. te: https://www.engvid.com/english-teacher/james/. Całe mnóstwo przydatnych filmów znajdziecie również na YouTube. Zauważcie, że żadna z wymienionych przeze mnie propozycji nie wymaga od nas w zasadzie żadnych nakładów finansowych. Jedyne, co musicie zainwestować, to swój czas i energię 😉.

Darmowe kursy dostępne w Internecie nie kończą się oczywiście na nauce języków obcych. Wśród nich znajdziecie np. szkolenie z obsługi Excela, Gimpa, Worda, aparatu fotograficznego, czy kurs z podstaw montażu filmów i obróbki zdjęć.

Fantastycznym źródłem wiedzy z różnych dziedzin są także specjalistyczne blogi i podcasty branżowe. Blogerzy i youtuberzy często również organizują webinary, na których dzielą się nieodpłatnie swoją wiedzą.

Korzystanie z książek za darmo

Jeśli preferujecie tradycyjne czytanie książek, zamiast ich kupować, możecie je po prostu wypożyczyć w bibliotekach w Waszych miastach. Może zdarzyć się tak, że dana placówka nie będzie mieć w swoich zbiorach pozycji, na której Wam zależy. Wówczas możecie spróbować zamówić ją do biblioteki. Jeśli Wasza prośba zostanie zaakceptowana, to nie tylko nie zapłacicie nic za książkę, ale również dacie szansę wielu innym osobom na skorzystanie z wiedzy autora poprzez możliwość jej wypożyczenia. 🙂

Jeśli chodzi o bardziej specjalistyczne i zaawansowane kursy, możecie skorzystać z oferty strony udemy.com. Oferuje ona 80 000 internetowych kursów różnego rodzaju w niskich cenach (UWAGA: nigdy nie kupujcie kursów w pełnych cenach – standardowymi cenami na Udemy są te promocyjne). Dodatkowym atutem jest fakt, że zanim wydacie jakiekolwiek pieniądze, możecie poczytać opinie użytkowników, którzy już skorzystali z interesujących Was szkoleń.

Kosmetyki

Tanie kosmetyki z dobrym składemW artykule Forbes’a traktującego o rzeczach na których nie warto oszczędzać przeczytałam taką wypowiedź: Markowe kosmetyki, podobnie jak perfumy, dłużej działają i pozostawiają po sobie lepsze wrażenie. Mają też korzystniejsze właściwości prozdrowotne i rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Serio? Chciałabym poznać źródło tych informacji :D.

Nie mam pojęcia, dlaczego wciąż tak wielu ludzi uparcie twierdzi, że jeśli chodzi o kosmetyki, wysoka cena zawsze idzie w parze z jakością. Otóż, jest to nieprawda (oczywiście nie w każdym przypadku, bo zarówno wśród tanich, jak i drogich kosmetyków znajdziemy fantastyczne produkty oraz zwykłe buble). Jakość produktów do pielęgnacji i makijażu, podobnie jak w przypadku ubrań, idzie w parze, ale przede wszystkim z… dobrym składem.

Dobry skład w dobrej cenie

Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma czas i ochotę na studiowanie składników każdego z produktów dostępnych w drogeriach. Właśnie z tego względu polecałam Wam już kiedyś stronę piggypeg.pl, poświęconą m.in. analizie składu chemicznego poszczególnych kosmetyków. Dzięki propozycjom dziewczyn prowadzących owego bloga będziecie w stanie kupić niedrogie produkty, które z pewnością nie wyrządzą krzywdy Waszej skórze. Po więcej informacji na temat oszczędzania na kosmetykach zapraszam do naszego artykułu o sposobach na kobiece oszczędzanie.

Podróżowanie

Moim zdaniem warto inwestować w podróże. Dostarczają nam one bezcennych przeżyć, relaksu, przygód. Uczą, pozwalają poznać inne kultury, smaki, historię, zwyczaje. Stanowią odskocznię od rzeczywistości.

Ponownie na stronie Forbes’a przeczytałam: Oszczędzając pieniądze na podróżach ryzykujemy tym, że wymarzone i długo wyczekiwane wakacje mogą poskutkować bolesnym rozczarowaniem. Niewiarygodne promocje w biurach podróży i dużych hotelach z reguły nie biorą się z powietrza, a brak odpowiedniej ilości chętnych na wycieczkę, która w teorii sprawia wrażenie idealnej i wymarzonej, powinien obudzić w nas czujność. Pokusa oszczędzenia kilkuset czy kilku tysięcy złotych na egzotycznych wakacjach zgubiła już wielu turystów. A kto powiedział, że na wakacje koniecznie musimy jechać z biurem podróży? Razem z Maćkiem mamy za sobą jeden wspólny wyjazd organizowany właśnie przez taką placówkę. Jak się przekonaliśmy, w naszym przypadku nie był to najlepszy pomysł i w przyszłości mamy zamiar spróbować innych opcji, o których opowiem w dalszej części.

Na co zwrócić uwagę organizując podróż?

Jak tanio podróżować?Organizując podróż warto sprawdzić różne możliwości dotyczące transportu. Pociąg, samolot, samochód – nie zawsze ten sam środek transportu będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli interesują Was tanie loty w różne miejsca na świecie, warto dołączyć do facebook’owej grupy Tanie Loty Do, na której zawsze możecie zapytać kiedy będzie najlepsza pora na wyjazd w dane miejsce lub odwrotnie – gdzie warto pojechać w konkretnym terminie. Ceny lotów możecie również monitorować na skyscanner.pl.

Jesteście elastyczni jeśli chodzi o możliwość wyjazdu? Ustawcie sobie bieżące powiadomienia z serwisu fly4free i zdecydujcie, czy chcecie skorzystać z nadarzającej się okazji na tani wyjazd. Natomiast oferty dotyczące noclegów warto porównywać w serwisie internetowym takim jak np. trivago.pl.

Poza tym istnieje cała masa blogów podróżniczych, których autorzy pokazują jak za niewielkie pieniądze odbyć podróż życia. Couch surfing, autostop, hostel, namiot – możliwości jest wiele. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Przede wszystkim jednak pamiętajcie: morze, zabytki, cuda przyrody wyglądają dokładnie tak samo, niezależnie od tego, czy śpimy w pięciogwiazdkowym hotelu, czy zwykłym hostelu. Bardzo spodobało mi się zdanie wypowiedziane przez Martynę Wojciechowską w jednym z odcinków jej programu Kobieta na krańcu świata. Podróżniczka wskazując na niebo powiedziała mój hotel nie ma pięciu gwiazdek, ma ich tysiące.

Sprzęt do pracy

Nie da się efektywnie pracować nie mając odpowiednich do tego narzędzi. Właśnie z tego względu niektórzy autorzy list rzeczy, na których nie warto oszczędzać, umieścili w swoich zestawieniach m.in. komputery i akcesoria do nich. Jednak i w tym obszarze da się uniknąć wydawania nadmiaru pieniędzy.

Po pierwsze, należy oszacować przez jak długi czas planujemy korzystać z danego sprzętu. Technologia stale się rozwija i nie warto inwestować za dużo w urządzenia, które już za chwilę będziemy chcieli wymienić na nowsze wersje.

Komputer? Złóż go sam!

Jak samodzielnie złożyć komputer?Można również, jak zrobił to Maciek, pokusić się o… samodzielne złożenie swojego komputera. Zamiast gotowego zestawu sprzętów, kupujecie poszczególne części, które są dla Was najbardziej optymalne pod względem parametrów i ceny. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy się na tym zna – ja na przykład nie mam o tym bladego pojęcia 😉. Spokojnie, istnieją specjalne serwisy, w których co miesiąc publikowane są zestawienia komputerowe z optymalnymi kosztowo częściami w określonych pułapach cenowych. Przykładem takiego serwisu jest purepc.pl.

Podsumowanie

Zanim powiemy na tym na pewno nie można oszczędzić, powinniśmy dobrze sprawdzić wszelkie dostępne możliwości. Jak się okazuje, obniżenie ceny nie zawsze skutkuje niższą jakością. W czasach, w których przyszło nam żyć mamy niemal nieograniczony dostęp do informacji. Powinniśmy wykorzystać to podczas dokonywania zakupu zarówno produktów, jak i usług. Na czym jeszcze, według Was, wbrew temu, co twierdzi większość, można oszczędzić? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

6 KOMENTARZE

  1. Ja odkąd zainwestowałem w lepszej jakości jedzenie i czytam składy produktów, przyjmuję dobrane po konsultacji suplementy i badam się regularnie nie ma u mnie mowy o przeziębieniu. Wszyscy w pracy przeszli już przez okres przeziębienia i „L4” a u mnie ni widu ni słychu i bardzo mnie to cieszy 🙂

    • Mamy podobnie 🙂 Odkąd przykładamy większą wagę do tego, co jemy i regularnie uprawiamy sport przeziębienia u nas to rzadkość 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!

  2. Zawsze można na czymś oszczędzić. Nawet jeśli mamy zamiar kupić sobie drogi krem za 300 zł warto zobaczyć czy przypadkiem w internecie nie znajdziemy go za 280 zł. Problem jest zawsze z jedzeniem, gdyż kupując produkty tańsze możemy znacznie zmniejszyć ich jakość , a to będzie tylko pozorna oszczędność, gdyż z kolei po pewnym czasie możemy być zmuszeni zwiększyć wydatki na leczenie.

    • To prawda, zawsze można znaleźć tańszą alternatywę. Nawet kupując w Internecie warto używać porównywarki cen, co pomaga zaoszczędzić na zakupach. Jeśli chodzi o jedzenie, to faktycznie trzeba być ostrożnym, jednak i w tym obszarze da się rozsądnie gospodarować budżetem. O tym, jak rozsądnie oszczędzać na jedzeniu pisaliśmy już tutaj: http://www.niepoprawnapara.pl/jak-oszczedzac-na-jedzeniu. Pozdrawiamy! 🙂

  3. Oczywiście jest szereg rzeczy na który można przyoszczędzić. A najbardziej poczujemy że można wtedy, kiedy zmusi nas do tego sytuacja. Ja tak miałem swego czasu gdy świeżo otwarta działalność pochłonęła wszelkie możliwe środki które miałem. Wtedy musiałem faktycznie ograniczyć wydatki niemal do zera. Autem nie jeździłem, chyba że pojawiła się potrzeba skoczyć gdzieś dalej. Zrezygnowałem z wizyt w restauracjach, pizzeriach i innych podobnych przyjemności.

    • Oj, taka zmiana standardu życia nigdy nie jest przyjemna, jednak faktycznie może uświadomić bez jak wielu rzeczy w razie potrzeby jesteśmy w stanie się obejść. Zmuszeni do tego sytuacją w jakiej się znaleźliśmy zostajemy niejako przymuszeni do bycia kreatywnymi w poszukiwaniu oszczędności mogących podratować nasz budżet. Pozdrawiamy serdecznie, Mariuszu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz!
Wprowadź imię